شهرستان دماوند به علت نداشتن سند چشم‌انداز توسعه دچار روزمرگی شده است/ عدم تحدید مرز و حدود اراضی دماوند با میله کوبی، مشکلاتی را به وجود آورده است

رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند با بیان اینکه این شهرستان به علت نداشتن سند چشم‌انداز توسعه دچار روزمرگی شده است، گفت: عدم میله کوبی برای تعیین حدود اراضی شهرستان دماوند تهدیدی جدی است و تداخلات مرز و حدود بین دماوند و پردیس عامل سودجویی افراد در ساخت و سازهای غیرمجاز می‌باشد.

به گزارش پایگاه خبری دماوندخبر، ابوذر نادری در نخستین اجلاس فصلی شورای اسلامی شهرستان دماوند در سالن جلسات شهرداری ناحیه ۲ شهر دماوند واقع در منطقه گیلاوند، اظهار کرد: شهرستان دماوند در مجموع دارای پنج شهر، ۷۰ پارچه آبادی و ۵۲ روستای دارای شورای اسلامی است.

وی افزود: متاسفانه شهرستان دماوند به علت نداشتن چارچوبی مناسب در تدوین و توسعه سند چشم‌انداز و راهبرد توسعه در افق ۱۴۱۴، قطعا در برخی کار‌ها دچار روزمرگی شده است که این موضوع به جای پیشرفت، هزینه و فرسایش را برای ما به ارمغان می‌آورد.

رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند ادامه داد: خوشبختانه تدوین سند چشم‌انداز و راهبرد توسعه در شهر دماوند به همت و تلاش شهردار و شورای اسلامی این شهر در حال انجام است که امیدواریم در شهرهای دیگر این شهرستان نیز شاهد تدوین و توسعه این سند چشم‌انداز و راهبرد توسعه باشیم.

نادری بیان کرد: برای توسعه هر شهری نیاز به توسعه راه‌ها داریم که این توسعه نباید باعث لطمه خوردن به زمین‌های کشاورزی و موارد زیست محیطی شهرستان دماوند شود.

وی با بیان اینکه تحدید مرز و حدود برای امامزاده هاشم (ع) دماوند چندین سال است که ذهن مسئولان و مردم را به خود مشغول کرده است، گفت: اگر این تحدید مرز و حدود با میله کوبی در زمان‌های گذشته صورت می‌گرفت، در حال حاضر چنین مشکلاتی در این زمینه نداشتیم.

رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند ادامه داد: همچنین در این خصوص بین شهرستان‌های دماوند و پردیس، شاهد تداخلاتی مرز و حدود هستیم که این موضوع در آینده می‌تواند، معضلاتی را در زمینه ارائه جواز ساخت و ساز ایجاد می‌کند که همین امر باعث سودجویی افرادی در ساخت و سازهای غیرمجاز انجام می‌شود.

photo_2016-06-24_00-41-09*لزوم تعیین مرز و حدود در بین برخی از محورهای فیروزکوه-دماوند/ تمهیدات لازم جهت مشخص شدن حریم مرزی در محور ایوانکی به دماوند

نادری تاکید کرد: تعیین مرز و حدود در بین برخی از محورهای فیروزکوه-دماوند هم انجام نشده و در خط مرزی جنوبی شهرستان دماوند که به ایوانکی می‌رسد، باید تمهیداتی برای خوش آمدگویی مهمانان و مسافران و مشخص شدن حریم آن انجام شود.

وی گفت: باتوجه به پراکندگی جمعیت در شهرستان دماوند و سهم ۹. ۹ درصدی جمعیت کل استان تهران از این منطقه، نیازمند راه اندازی مراکز کمک رسانی و خدمات رسانی هستیم.

رئیس شورای اسلامی شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهرستان دماوند بر روی گسل زلزله قرار دارد، نیازمند تجهیزات لازمه در جهت مقابله با بحران‌های احتمالی است.

مهدی درویشی، عضو شورای عالی استان‌ها در این نشست اظهار کرد: شوراهای اسلامی خط مقدم خدمت به مردم هستند؛ زیرا با رای مردم انتخاب شده و پشتوانه اعتماد آن‌ها را به همراه خواهد داشت و در عین حال به مسائل و مشکلات مردم، آگاه هستند.

وی افزود: اعضای شورای اسلامی در محدوده حوزه انتخابیه خود باید نسبت به معضلات و مشکلات آن منطقه خود آشنا باشند، زیرا در آن مکان زندگی می‌کنند و شاهد دیدن مشکلات روزمره مردم و توانمندی‌های بالقوه آن‌ها می‌باشند.

عضو شورای عالی استان‌ها تاکید کرد: در این دوره‌ها شاهد روند نزولی شوراهای اسلامی بودیم و با اتفاقاتی که رخ داد و به قول معروف شاهد تو سری خوردن شورا‌ها برخلاف حمایت آن‌ها بودیم؛ این نهاد پتانسیل خوبی در جهت پیشرفت کشور دارد و در برخی از موارد شاهد کاسته شدن اختیارات شوراهای اسلامی در امورات کاری منطقه خود هستیم.

درویشی بیان کرد: قانون مدیریت خدمات شهری، چند سالی است که تا مرز نهایی شدن پیش می‌رود که بهتر است وضعیت آن ساماندهی شود.

وی ادامه داد: متاسفانه شورای اسلامی هنوز به عنوان شغل محسوب نمی‌شود و با توجه به اینکه بعضی از افراد شورا‌ها ساعت کاری بالایی دارند با حداقل دستمزد خدمت رسانی می‌کنند که امیدواریم در این زمینه مشکلات مزایای حقوق و بیمه سوابق کاری اعضای شوراهای اسلامی نیز مرتفع گردد.photo_2016-06-23_15-21-18

*نیمه کاره ماندن سالن ورزشی در سادات محله رودهن/ بلاتکلیفی پروژه احداث بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی و کلینیک فوق‌تخصصی تأمین اجتماعی در رودهن

علیرضا عسگری، عضو شورای اسلامی شهر رودهن در این نشست اظهار کرد: سالن ورزشی نیمه کاره در سادات محله رودهن که در پنج سال گذشته نیمی از آن احداث و ۵۰ درصد آن پیشرفت کرده و مابقی بلاتکلیف مانده است که ما خواستار تکمیل این سالن ورزشی هستیم.

وی افزود: کلینیک تامین اجتماعی در شهر رودهن که دارای مساحت پنج هزار متر مربع است و تامین اجتماعی آن زمین را به مزایده گذاشته بود که با جلسات پی در پی خواستار لغو این مزایده شدیم، زیرا ساختمانی که در این زمین وجود داشت، قرار بود کلینیک تامین اجتماعی در آن ایجاد شود که این نیز ابطل مانده است.

عضو شورای اسلامی شهر رودهن بیان کرد: بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی دانشگاه آزاد اسلامی رودهن توسط نماینده مجلس دوره هشتم استارت خورد و این مکان نیز بلاتکلیف است و امیدواریم با پیگیری نماینده فعلی در مجلس شورای اسلامی، این مشکلات مرتفع گردد.

عسگری تاکید کرد: به دلیل قرار گرفتن شهر رودهن در جاده مواصلاتی هراز و فیروزکوه، ایجاد یک بیمارستان از اهم واجبات در این منطقه است.

وی اذعان کرد: بومهن و پردیس هر روز پیشروی می کنند و متاسفانه اداره راه و شهرسازی ما که سابقه ۷۰ سال قدمت دارد، تابلوی شهرستان پردیس را برای آن نصب کردند.

عضو شورای اسلامی شهر رودهن ادامه داد: اداره جهاد کشاورزی که زمین آن را مردم رودهن اهدا کردند و ساخت آن نیز به دست مردم بوده است، هم اکنون در شهر بومهن واقع شده که خواستار پیگیری این موضوعات هستیم.

*ر‌ها سازی سگ‌های ولگرد عقیم شده در شهرستان دماوند مشکلات دیگری به همراه دارد/ کمبود آب کشاورزی در سطح شهرستان دماوند، عدم توجیه اقتصادی دارد

سید مجتبی حسینی، رئیس شورای اسلامی شهر آبسرد در این نشست اظهار کرد: اگر اعضای شورای اسلامی وظایف نظارتی خود را به خوبی انجام بدهند، جایگاه خود را به دست خواهد آورد.

وی گفت: گاهی اوقات از تخلفاتی که در حوزه کاری اتفاق می‌افتد، چشم پوشی کرده و از آن به عنوان تعامل یاد می‌کنیم؛ این اتفاق در نظر خودمان درست است اما از دیدگاه بالا‌تر و منجر می‌شود که تعداد اعضای شورای اسلامی را کاهش دهند.

رئیس شورای اسلامی شهر آبسرد بیان کرد: متاسفانه از تخلفات شوراهای اسلامی بیشتر یاد می‌شود تا خدماتی که ارائه می‌دهند و این موضوع یکی از دغدغه‌هایی است که هر عضو شورای اسلامی دارد.

حسینی تاکید کرد: اگر همبستگی بیشتری بین اعضای شورای اسلامی صورت گیرد، هیچکس نمی‌تواند جلودار آن باشد، زیرا مردم یک شهر یا یک روستا، از اعضای شورای اسلامی حمایت می‌کنند.

وی بیان کرد: موضوع زنده گیری سگ‌های ولگرد در شهرستان دماوند در حال انجام حال است که بعد از زنده گیری و عقیم سازی حیوانات را‌‌ رها سازی می‌کنند که در این زمینه دوباره مشکلات دیگری به وجود می‌آورند.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم از کشاورزانی که در سطح شهرستان دماوند هستند به خوبی حمایت شوند، زیرا مشکلاتی از جمله کمبود آب، عدم توجیه اقتصادی برای محصولاتشان و غیره دارد.

سید جلیل چوبداری، شهردار شهر کیلان در این نشست اظهار کرد: یکی از معضلاتی که در شهرستان دماوند وجود دارد، ساخت و سازهایی است که در چند سال گذشته در حریم شهر‌ها اتفاق افتاده است و امروز برای سامان دادن آن نه اجازه جریمه داریم و نه مردم می‌توانند خدمات دریافت کنند.

وی افزود: در قانون شهرداری آمده است که اگر کمیسیون ماده ۱۰۰ در این زمینه تشکیل شود و شهرداری اجازه دهد، دستگاهای خدماتی موظف به ارائه خدمات هستند، در صورتی که این قدرت از شهرداری سلب شده است و ما در این موضوع بلاتکلیف هستیم.photo_2016-06-23_15-20-36

*حل مشکلات شهری همراه با همفکری مردم

عباس صفری، شهردار شهر دماوند در این نشست اظهار کرد: اگر مردم را وادار به اندیشیدن در حل مشکلات شهری کنیم، در این زمینه توسعه فرهنگی بسیار قوی در سطح شهری رخ داده است.

وی افزود: نکته‌ای که در حال حاضر بسیار حاضر حائز اهمیت می باشد، تشخیص مشکلات در محور توسعه شهری است که اگر امر محقق شود، شاید خیلی از مشکلات مرتفع گردد.

شهردار شهر دماوند بیان کرد: مواردی که با آن دست به گریبان هستیم، بحث آلودگی آب، هوا و محیط زیست است که در آینده‌ای نچندان دور با آن مواجه می‌شویم.

* پیشگیری از اجرای پروژه خط لوله گاز لاریجان نیازمند کمک مردم و مسئولان است

قاسم میرزایی نیکو، نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار کرد: در این نشست بسیاری از مشکلات موضوعات موجود در شهرستان دماوند از سوی مسئولان مطرح گردید و این نشست یکی از تخصصی‌ترین جلساتی بود که در سطح این شهرستان داشتیم.

وی افزود: برای ارتباط بهتر و بیشتر ما با مجموعه اعضای شورای اسلامی که هر فصل تشکیل می‌شود، شهرداران و اعضای شورای اسلامی شهر‌ها به نمایندگی از خود جهت برقراری ارتباط منسجم‌تر در زمینه مشکلات موجود در سطح شهرستان دماوند یک نماینده مشخص کنند تا بتوانیم طرح‌ها و نظرات که دارند را به نتیجه برسانیم.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه ادامه داد: اگر در خصوص خط لوله گاز لاریجان دیر عمل کنیم، قطعا نتایج بدی به دست خواهد آمد که بنده به تنهایی نمی‌توانم کاری از پیش ببرم و نیازمند کمک مردم و مسئولان هستم.

منبع: تارود

انتهای پیام/

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*