شناسایی ۵۰۱ نفر بیمار دیابتی در شهرستان دماوند/ تجهیز کلیه خانه‌های بهداشت و مراکز درمانی به دستگاه گلوکومتر

حسن خیرخواه

حسن خیرخواهمعاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند از شناسایی شناسایی ۵۰۱ نفر بیمار دیابتی در سطح شهرستان خبر داد و گفت: کلیه خانه‌های بهداشت و مراکز درمانی شهرستان به دستگاه گلوکومتر مجهز هستند.
به گزارش دماوندخبر، حسن خیرخواه اظهار کرد: در سال ۱۹۸۵ حدود ۳۰ میلیون نفر مبتلا به دیابت در جهان بودند که پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵ تعداد مبتلایان به دیابت در جهان به ۳۵۰ میلیون نفر برسد.
وی افزود: منطقه مدیترانه شرقی از مناطق با شیوع بالا در بیماری دیابت در جهان است و از ۱۰ کشور اول جهان در میزان شیوع بیماری، شش کشور در منطقه خاور میانه قرار دارد و می‌توان به امارات، عربستان، قطر،کویت، عمان و بحرین اشاره کرد و ایران نیز از نظر بیماری دیابت در رتبه ۷۶ جهان، با شیوع ۷٫۳ درصد و در جمعیت بالای ۳۰ سال قرار دارد که احتمال می‌دهد در سال ۲۰۲۵ در رتبه ۱۵ قرار بگیرد.
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند در خصوص بیماران دیابتی در این شهرستان توضیح داد: در شهرستان دماوند، طبق آمار و شناسایی ۵۰۱ نفر بیمار دیابتی در سطح شهرها و روستاهای وجود دارند و به صورت ماهانه توسط بهورز شبکه بهداشت و درمان شهرستان این بیماران از نظر قند خون، فشارخون، قد و وزن مراقبت می‌شوند.
خیرخواه افزود: بیماران هر سه ماه یک‌بار توسط پزشک، ویزیت می‌شوند و روند درمان توسط پزشکان انجام می‌شود و اگر در مواردی نیاز به ارجای تخصصی داشته باشد، به بیمارستان سوم شعبان شهر دماوند ارجاع داده می‌شوند.
خیرخواه در خصوص اقدامات انجام شده در مراکز درمانی شهرستان دماوند بیان کرد: از اقدامات انجام شده می‌توان به مجهز کردن کلیه خانه‌های بهداشت و مراکز درمانی شهرستان به دستگاه گلوکومتر اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: به مناسب هفته دیابت که از ۲۰ تا ۲۶ آبان‌ماه بود، آموزش همه همکاران در کلیه مراکز انجام شد که این آموزش‌ها را به مردم منتقل ‌کنند.
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند اضافه کرد: مصرف مواد غذایی پرچرب، شیرین و فست فود در سطح جامعه افزایش پیدا کرده و از طرفی هم کم تحرکی را در کشور و به خصوص در جوامع شهری شاهد هستیم و در شهرستان دماوند نیز با اضافه وزنی و کم تحرکی مواجهیم که به مردم توصیه می‌شود حداقل پیاده روی را در برنامه روزانه خودشان قرار بدهند که وضعیت تعادل بدنشان حفظ شده و مشکلاتی برای هموطنان پیش نیاید.
خیرخواه تصریح کرد: رابط‌های بهداشت در سطح شهرستان دماوند و در اداره‌ها هستند که همه این‌ها توسط شبکه بهداشت آموزش دیده‌اند و به طور مجموع در سطح شهرستان ۱۰۸ رابط داریم که در محلات با پایگاه بهداشتی و همکاران ما در ارتباط هستند و کلیه مطالب آموزشی و برنامه های بهداشتی از طریق رابط‌ها به صورت رایگان دوره می‌بینند و به صورت خودجوش با ما همکاری می‌کنند.
وی تاکید کرد: در این مدت که هفته دیابت بوده است اطلاع رسانی کردیم و بیماران توسط بهورز و کارشناسان آموزش‌های لازم را دیده و بروشورهای آموزشی دیابت را در سطح شهر از طریق داروخانه‌ها و مراکز سطح شهر در اختیار عموم مردم قرار دادیم.
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند در خصوص انجام طرح غربالگری در سطح ادارات، دستگاه‌های اجرایی و مدارس به معلمان و دانش‌آموزان منطقه  توضیح داد: دو مورد طرح غربالگری در ادارات شهرستان دماوند را به صورت نمادین انجام دادیم که کلیه پرسنل غربالگری و کنترل فشار خون و قند خونشان به صورت رایگان انجام شد.

منبع: تارود

انتهای پیام/

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.