سهم واقعی اشتغال جوانان بومی هرمزگان در صنایع استان دیده شود

به گزارش دماوندخبر به نقل از خبرگزاری فارس از بندرعباس به نقل روابط عمومی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، حسین هاشمی‌تختی در دیدار مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان، با بیان اینکه مخالف اشتغال غیربومی‌ها نیستم، اظهار داشت: صنعتی که علیرغم اشتغال صدها نیرو، چرا باید حداقل آنها هرمزگانی باشد و چرا جوانی که هنوز دانشجو است و لیسانس ندارد مشغول به‌کار شود و جوان دیگری که مدت‌ها از دریافت مدرک لیسانسش گذشته هنوز بیکار باشد.

وی بیان داشت: علیرغم نیروی متخصص بومی، سهم جوانان هرمزگانی در صنایع استان پایین است و باید حداقل سهمیه ۵۰ درصدی بومی رعایت شود.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، حاجی آباد، بندرخمیر و ابوموسی با انتقاد از توزیع ناعادلانه فرصت‌های شغلی در هرمزگان، بر بکارگیری عادلانه نیرو توسط صنایع استان تاکید و تصریح کرد: نمایندگان در خصوص استفاده از رانت شغلی در صنایع نظارت دقیق خواهند داشت.

هاشمی تختی در ادامه خواستار ارائه آمار واقعی اشتغال و مجموع نیروهای بومی بکارگرفته شده به همراه تخصص آنها در صنایع شد.

در ادامه این نشست مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان گفت: ارائه آمار اشتغال هر استان توسط مرکز آمار ایران اعلام می گردد و بر این اساس نرخ بیکاری استان در بهار۱۳۹۵ برابر با ۱۱ و یک دهم درصد اعلام شده و روند تغییرات این شاخص نسبت به دوره مشابه سال قبل چهار و نیم درصد کاهش را نشان می‌دهد.

محمدعلی سلیمی با بیان اینکه جمعیت فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاهی در حال افزایش است افزود: در حال حاضر بیشترین درصد بیکاران استان را گروه تحصیل کرده تشکیل داده که  بر اساس آمار بازار کار آشکار استان حدود ۴۰ درصد جویندگان کار را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می‌دهند.

وی موضوع اشتغال را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت عنوان و اضافه کرد: مشاغل خانگی یکی راهکارهای مناسب برای ایجاد اشتغال است با توجه به اینکه ایجاد اشتغال در بخش صنعت نیازمند هزینه‌های زیادی است اما مشاغل خانگی نیاز به سرمایه زیادی ندارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان بیان داشت: حدود ۱۱۰ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه برای بیش از ۸ هزار متقاضی مشاغل خانگی پرداخت شده که این یک اقدام خوبی برای حل مشکل اشتغال است.

سلیمی گفت: بیش از ۶ هزار نفر از جویندگان کار از طریق کاریابی‌های استان در سال گذشته جذب بازار کار شدند و افزایش ۱۰ هزار و ۷۹۶ نفری بیمه شدگان اصلی از شهریور ۹۴ تا شهریور ۹۵ نشان از ایجاد اشتغال در استان است.

فاضل حیدری بلوکی مدیرکل تامین اجتماعی استان نیز در ادامه این نشست تعداد بیمه‌شدگان اصلی استان را ۳۰۵ هزار نفر عنوان کرد و گفت: مجموع افراد تحت پوشش تامین اجتماعی استان بیش از ۸۳۰ هزار نفر است.

به گزارش دماوندخبر به نقل از فارس، ساز و کار نظارت بر بکارگیری نیروها در کارخانجات استان، شناسایی رشته‌های مورد نیاز بازار کار استان و آموزش نیروهای متقاضی، ایجاد سامانه ثبت نام برای متقاضیان کار و حمایت از سرمایه‌گذاران ازجمله موارد مطرح شده این نشست توسط نماینده مردم هرمزگان و عضو ناظر مجلس در شورای اشتغال بود.

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*