تجلیل از پژوهشگران برتر دماوند

مشهدی عباسی

پژوهشگران برتر شهرستان دماوند به مناسبت هفته پژوهش در مراسمی با حضور مسئولان تجلیل شدند.

324324

به گزارش دماوندخبر، این مراسم صبح امروز  با حضور نماینده مردم دماوند و فیروکوه در مجلس شواری اسلامی، فرماندار شهرستان دماوند، شهردار شهر دماوند، مسئولان دستگاه‌ها و نهادهای دولتی، اساتید و  پژوهشگران برتر  به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند برگزار شد.

حمیدرضا مشهدی عباسی نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در این مراسم ضمن تبریک هفته پژوهش و تشکر از پژوهشگران و برگزار کنندگان این مراسم باشکوه، اظهار داشت: باتوجه به آیات روشنگر قرآن کریم که همواره انسان را به تفکر و تدبر دعوت می‌نماید، در می‌یابیم که زمینه ساز پژوهش تفکر است.

وی افزود:  در راستای ارتقاء سطح علمی و توسعه دانشگاه‌ها در زمینه تحصیلات تکمیلی موفقیت‌هایی را در دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پیام نور دماوند داشته‌ایم.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توسعه و ارتقاء سطح علمی دانشگاه های شهرستان دماوند سبب توسعه این شهرستان می‌شود، خاطرنشان کرد: در زمینه کارهای پژوهشی باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم تا مقالات و آثار مدیریت گردد.

photo_2015-12-17_06-21-07

مشهدی عباسی گفت: با توجه به اسناد بالا دست، سند چشم انداز ۱۴۰۴ و برنامه ششم توسعه، تولید علم صورت گیرد که نیاز امروز شهرستان دماوند موضوع گردشگری است.

*تعامل بین دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی در زمینه کارهای پژوهشی برقرار نشده است

ناصر محمودی فرد فرماندار شهرستان دماوند در این مراسم با اشاره به افزایش سطح علمی جامعه و توجه ویژه به موضوع پژوهش در نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: هر ساله هفته‌ گرامیداشتی به مناسبت پژوهش و فناوری برگزار می‌شود که باید در این زمینه بستری فراهم شود و کسانی که علاقه‌مند هستند در زمینه پژوهش فعالیت کنند این امکان را داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر پژوهش به عنوان یک اصل و ضرورت در نظام کشورهای در حال توسعه و پیشرفته مطرح می‌باشد و مهمترین نتیجه و دستاوردی که پژوهش داشته، ارتباط با عوامل و سیاست‌های اجرایی و عملیاتی می‌باشد که در دولت‌های مختلف به اجرا در آمده است.

فرماندار شهرستان دماوند گفت: اما شاید آنچه که کمتر به آن  توجه کردیم غیر از حوزه‌های علمی و دانشگاهی، نقش‌آفرینی در حوزه اجرایی و عمل کردن دستگاه‌های اجرایی بوده و مهم این است که این تعامل بین دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی برقرار نشده است و یا شاید خیلی از طرح‌های پژوهشی با زحمات فراوانی صورت گرفته که کاربردی نشده است.

p2

محمودی فرد اضافه کرد: با توجه به منابعی که در سطح ملی وجود دارد و می‌تواند در سطح حوزه‌ای شهرستان دماوند هم وجود داشته باشد و  می‌توان در سطح شهرستان مسئله پژوهشی را به عنوان یک اولویت قرار داد و با همکاری فرمانداری و سایر دستگاه‌ها به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند این ارتباط را معنی دار کرد و در برخی از دستگاه‌های اجرایی اگر لازم است کار پژوهشی صورت گیرد از مراکز دانشگاهی و دانشجویان استفاده گردد.

حسن اسدالهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد  دماوند در این مراسم، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند به عنوان یکی از مجموعه‌های علمی و پژوهشی، فعالیت‌ها و بسترهای به نسبت مناسبی را برای فعالیت های پژوهش فراهم کرده است.

وی ادامه داد:  وجود آزمایشگاه و کارگاه‌ها و کتابخانه مناسب، اتصال به منابع معتبر علمی جهان مثل الزویر و اشپرینگر، وجود انجمن‌های مختلف علمی و تیم‌های موفق رباتیک، بتن و موتور سیکلت برقی را از جمله فعالیت‌ها و بسترها پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند می باشد که می‌توان به آن اشاره کرد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد  دماوند با اشاره به پروژه های در حال اجرا در این دانشگاه، بیان کرد: تأسیس نیروگاه برق سی اچ پی، تأسیس مرکز تحقیقات بتن و آسفالت، مرکز تحقیقات انرژی‌های نوین، تأسیس مرکز رشد نیز از پروژه های در حال اجرا در این دانشگاه می‌باشد؛ همین‌طور تلاش‌ها و فعالیت‌هایی در کاربردی کردن پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در سطح منطقه انجام شده که امیدواریم بتوانیم به نتایج مطلوب برسیم.

مصطفی ناظمی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند و سرپرست تیم رباتیک این واحد دانشگاهی گزارش مختصری از فعالیت‌های حوزه کاری خود ارائه در زمینه فعالیت های پژوهشی ارائه داد و اظهار کرد: برخی فعالیت‌های پژوهشی که توسط اینجانب و بعضی از همکاران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند انجام شده شامل دو بخش است.

وی با اشاره به بخش اول فعالیت‌های پژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند، گفت: این بخش بخش شامل ثبت اختراعات که یکی از اختراعات اختراع میکرو پرواگر بود و اختراع بعدی دستگاه هوشمند آب فشان مشابه همان چیزی که در پارک‌ها مشاهده می‌کنید که به صورت مکانیکی می‌باشد این دستگاه به صورت چرخش الکتریکی کار می‌کند و سومین اختراع دستگاه تمیز کننده ساحل می‌باشد.

سرپرست تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند  افزود: بخش بعدی فعالیت‌های پژوهشی، ربات پرنده‌ای بوده که به‌ وسیله آن در مسابقات کشوری به میزبانی همدان مقام نخست را کسب کردیم.

لازم به ذکر است در این مراسم ضمن معرفی برگزیدگان عرصه پژوهش و فناوری در زمینه‌های مختلف از جمله برگزیدگان دانشگاه‌ها در جشنواره‌های ملی، مخترعان، مبتکران، نگارندگان پایان‌نامه‌ها و رساله‌های برتر دانشجویی، کتاب داران نمونه، کارشناسان نمونه آزمایشگاه، مجله علمی پژوهشی برتر، مؤلفان و مترجمان کتب برتر دانشگاهی و پدیدآورندگان مقالات کیفی برتر نیز قدردانی به عمل آمد.

منبع: پایگاه خبری تارود

انتهای پیام/

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*